Ciekawostki z Chin

 

1.      W Chinach żyje najwięcej ludzi na świecie – ok. 1,3 mld osób. W samym Szanghaju mieszka około 18 mln, a w Pekinie  ponad 12 mln ludzi.

2.      Chiny to trzeci co do wielkości kraj na świecie, leżący w zasięgu trzech stref klimatycznych: zwrotnikowej, podzwrotnikowej i umiarkowanej.

3.      Całe Chiny są w jednej strefie czasowej.

4.      Język chiński (mandaryński) jest najpowszechniej używanym językiem, posługuje się nim ponad miliard mieszkańców naszego globu.

5.      Na terenie Chin zamieszkuje 56 grup etnicznych.

6.      Pismo chińskie jest najstarszym – używanym do dziś – pismem świata.

7.      Pismo chińskie składa się z około 50 tysięcy znaków, które w językach chińskich na ogół odpowiadają poszczególnym sylabom, dlatego nazywa się je także pismem logosylabowym lub monosylabowym.

8.      Nüshu – to jedyne pismo na świecie, którego używały tylko chińskie kobiety. Historia pisma liczy 400 lat, było ono przekazywane w tajemnicy przed mężczyznami i służyło między innymi do pisania listów i wierszy, a także wypisywano nim tzw. Księgi Trzeciego Dnia. Księgi te odczytywane były trzeciego dnia po ślubie, wyłącznie w żeńskim gronie przez kobiety z rodziny pana młodego.

9.      Ostatnia kobieta, która nauczyła się nüshu w tradycyjny sposób – a więc w domu, od krewnych i przyjaciółek – 96-letnia Chinka Yang Huanyi – zmarła 20 września 2004 roku.     

10.  Najpopularniejszym chińskim nazwiskiem jest „Wang”, które znaczy „król”.
W Chinach żyje 93 mln Wangów, na drugim miejscu jest 92 mln ludzi o nazwisku Li, a na trzecim – 88 mln Zhangów. 

11.  Tradycyjnie w Chinach najpierw podaje się nazwisko, a następnie imię.

12.  Chiny są państwem, w którym Internet jest poddany cenzurze. Ograniczenia te polegają m.in. na blokowaniu dostępu do niepożądanych dla obywateli Chin stron, np. związanych z protestami na placu Tiananmen w 1989 roku, a także wspierających ruchy niepodległościowe w Tybecie czy Tajwanie.

13.  Chińczycy są narodem otwartym, serdecznym i ciekawym wszystkiego. Chińczycy uwielbiają wielkie imprezy, wspólne posiłki w restauracji, organizowane nawet w kilkunastoosobowych grupach.

14.  Chińczycy to ludzie, którzy nie lubią w dyskusji otwartej konfrontacji. Uznają, że dużo bardziej owocna jest rozmowa, która przynosi korzyści obu stronom.

15.  Chińczycy uśmiechają się nawet gdy mają problemy i są zmartwieni.

16.  Będąc w Chinach należy też pamiętać, że rzadko kiedy usłyszymy  od rozmówcy to, co myśli. Zwykle powie nam to, co chcielibyśmy usłyszeć.

17.  Najwyższy człowiek na świecie to Chińczyk Bao Xishun. Jego wzrost 2,36 m został odnotowany w Księdze Rekordów Guinnesa w lipcu 2006 r.

18.  W Chinach mieszkańcy miast mogą posiadać tylko jedno dziecko, natomiast na wsi, jeśli pierwsze dziecko urodzi się dziewczynką lub niepełnosprawne, można starać się o drugie.

19.  W Chinach do rzadkości należy wożenie małych dzieci w wózkach, powszechnie  dzieci noszone są na rękach.

20.   Chińskie małe dzieci nie noszą pieluch, natomiast ubierane są w bieliznę
 i odzież wierzchnią przeciętą w kroku.  Nawet 2-3 letnie dzieci noszą spodenki z taką dziurą, przez którą załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne.

21.  W Chinach każde wejście pasażerów na dworzec kolejowy poprzedzone jest  prześwietleniem bagażu. 

22.   Zagraniczni turyści poruszający się w grupach zorganizowanych, oczekują na przyjazd pociągu w innych poczekalniach niż miejscowi podróżni.

23.  W Chinach pasażerowie mogą wejść na peron dopiero z chwilą, kiedy zostanie zapowiedziany przyjazd pociągu.

24.  Dla chińskich szybkich pociągów zbudowane są oddzielne dworce, na których pociągi zatrzymują się tylko na dwie minuty, następnie drzwi wagonów zostają automatycznie zamknięte i pociąg odjeżdża.

25.  Cyfra cztery w Chinach kojarzona jest z umieraniem i śmiercią, osiem oznacza bogactwo.

26.  W Chinach kolorem szczęścia jest czerwony, a kolorem żałoby biały.

27.  Podczas jedzenia Chińczycy zużywają 45 miliardów pałeczek w ciągu roku.

28.  W Chinach najbardziej popularnym hobby jest zbieranie znaczków pocztowych.

29.  Z Chin pochodzą dwie, coraz bardziej popularne także w Polsce, rasy psów: mops
i grzywacz chiński. Rasy te należą do tzw. psów do towarzystwa.

30.  Jedną z najbardziej popularnych w Chinach roślin jest bambus, którego 300 odmian rośnie na obszarze około 3% całego kraju.

31.  Z Chin pochodzi wiele znanych gatunków roślin, jak między innymi azalia, rododendron, kwiat lotosu, magnolia, gingko (miłorząb), klon, brzoza, topola, świerk.

32.  W zapisie liczbowym Chińczycy przez długi czas nie stosowali żadnego symbolu dla oznaczenia zera. W miejscu, gdzie powinno się ono znaleźć, pozostawiano puste miejsce.

33.  Chiny to jeden z najstarszych krajów i narodów w historii, jednak jego obecny stan prawny jest wynikiem porozumienia z roku 1949, więc jest to stosunkowo młody kraj.

34.  W Chinach pije się stosunkowo dużo piwa. Jest ono smaczne jednak dużo słabsze niż w naszym kraju. Maksymalnie ma 4 procent alkoholu.

35.  Chińczycy niemal, jako ostatni zdecydowali się na stosowanie lekarstw pod postacią tabletek i pigułek, tak szeroko stosowanych w medycynie zachodniej.

36.  Chiny to obecnie stolica ping – ponga. Dyscyplina uważana za najważniejszą dla mieszkańców tego kraju. Z Chin pochodzą wszyscy mistrzowie olimpijscy odkąd dyscyplina znajduje się w programie IO.

37.  Obecne Chiny to największy producent rowerów na całym świecie.

38.  Ciasteczka szczęścia są tradycyjnym chińskim zwyczajem wymyślonym w 1920 roku.

39.Dopiero niedawno zakazano w Chinach prowadzić samochód w stanie nietrzeźwym.

 

 

 

 

 

 

4 Odpowidzi na Ciekawostki z Chin

 1. Dominik pisze:

  Bardzo fajny i przydatny poradnik wielkie dzięki

 2. I want to to thank you for this fantastic read!!

  I certainly loved every little bit of it. I have you saved
  as a favorite to check out new things you post…

  My webpage – Ergo Baby Australia

 3. Halina pisze:

  Jest to najbardziej ciekawy i mądry wpis. Długo szukałam czegoś takiego. W kwietniu wyjeżdżam po raz pierwszy do Chin i te wiadomości przeczytane tutaj są na wagę złota. Dziękuję i proszę o wiecej!!!

 4. Mamutek pisze:

  Bardzo dziękuję za miłe słowa. Życzę dużo ciekawych wrażeń podczas pobytu w Chinach i jestem przekonana, że tak właśnie będzie. Dla mnie nadal wycieczka do Chin jest „podróżą mojego życia”,a byłam już w wielu krajach. Pozdrawiam. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.