Chińskie wynalazki

 

1.      W 593 r. n.e. w Państwie Środka powstała pierwsza czcionka drukarska, a w 700 r.
w Pekinie dostępna już była drukowana gazeta.

2.      Chińczycy, jako pierwsi (ok. 2000 r. p.n.e.) przedstawili hipotezę o związku pracy serca z krążeniem krwi. W Europie  przyjęto tę hipotezę za prawdziwą dopiero dwa tysiące lat później.

3.  Chińczycy także, jako pierwsi zastosowali badanie pulsu, jako sposób diagnozowania chorego. Osiągnęli w tym mistrzostwo, gdyż potrafili rozpoznać 28 rodzajów pulsu, a według niektórych źródeł nawet do 100.

4.  Jednym z ważniejszych osiągnięć medycyny chińskiej było wprowadzenie w XI w. szczepień ochronnych.

5.      Starożytni Chińczycy kładli wielki nacisk na higienę osobistą; już od V w. p.n.e. obowiązkowe było mycie rąk pięć razy dziennie, gorąca kąpiel, co pięć dni oraz mycie włosów, co trzeci dzień, a począwszy od X w. n.e. powszechne stało się korzystanie z publicznych sal kąpielowych. 

6.    Mieszkańcy Chin, jako pierwsi: wyprodukowali  wyroby z porcelany i laki, pisali na papierze i używali papierowych pieniędzy oraz ubierali się w jedwab. Wynaleźli także komory wodoszczelne na statkach, chomąto dla konia, makaron, okulary przeciwsłoneczne, piece do wytopu żelaza, sejsmograf, liczydło i latawiec.

7.      Starożytni Chińczycy byli ludem najbardziej świadomym spraw zdrowia. Medycyna opierała się na zielarstwie i stymulowaniu wrażliwych punktów ciała. To właśnie z Chin wywodzi się akupunktura, akupresura i moksa (zabieg polegający na przykładaniu do skóry w określonych miejscach rozżarzonego stożka). Zabiegi te są stosowane do dzisiaj nie tylko w Chinach, ale na całym świecie ze względu na ich wysoką skuteczność. Tradycyjna medycyna chińska liczy prawie 5000 lat!

8.      W Chinach stworzono sztukę aranżacji przestrzeni – feng shui. Feng Shui jest wiedzą o powiązaniach ziemskich i pozaziemskich człowieka z jego otoczeniem, która liczy sobie ponad 3000 lat. W dziedzinie architektury dominowała myśl, że człowiek nie istnieje w oderwaniu od natury. Chińska architektura w sposób niezwykły i delikatny dopasowywała się do otaczającej przyrody. 

9.      Historycy odkryli, że już w epoce Shang (XVI – XI w. p.n.e.), Chińczycy sporządzali zapiski w systemie dziesiętnym.

10.  Wielkim osiągnięciem matematyki chińskiej jest wyznaczenie wartości liczby pi
z bardzo dużą, jak na owe czasy, dokładnością. Liu Hui, żyjący w III w. n.e., podał wartość pi, jako 3,14159.

11.  W starożytnych Chinach znano liczby ujemne. Dla odróżnienia ich od dodatnich stosowano w zapisie dwa kolory. Czarny oznaczał wartości ujemne, a czerwony – dodatnie.

12.  W III w. p.n.e. wyprodukowano w Chinach pług, a powszechnie zaczęto go używać za panowania dynastii Han (206 p.n.e.-220 n.e.); był on wykonany z żelaza. W Europie zaś pierwsze prymitywne pługi zaczęły powstawać dopiero w X w. n.e.

13.  Podobnie jak pług także siewnik był znany już od czasów dynastii Han (206 r. p.n.e.-220 r. n.e.). Umożliwiał równe rozmieszczanie ziaren oraz sianie ich na różnej głębokości, spowodował też zwiększenie wydajności plonów.

14.  Część historyków uważa, że w Chinach wynaleziono również piłkę nożną już ponad 3000 tysiące lat temu.

15.  Taczka powstała najprawdopodobniej w okresie dynastii Han. Miała zastępować konia lub wołu, dlatego początkowo nazywano ją „drewnianym wołem”. Pierwsze wizerunki taczek widnieją na reliefach w grobowcach pochodzących z ok. 150 r. n.e.

16.  Za wynalazcę prochu uznaje się taoistycznego chemika pochodzącego z IX wieku, żyjącego w okresie dynastii Tang (618-907 r.).

17.  Według popularnej legendy, sztuka parzenia herbaty została odkryta przez chińskiego cesarza Shennonga w 2737 p.n.e., kiedy liść herbaty wpadł do jego miski z wrzątkiem.

18.  Chiny mają najstarszy na świecie kalendarz księżycowy pochodzący z 2600 r. p.n.e.

19.  Pierwsze kusze pojawiły się w Chinach, jak większość wynalazków – za panowania dynastii Han. Posiadały mechanizm zwalniający, wykonany z brązu, pozwalający na wypuszczenie pocisku o olbrzymim zasięgu, bez użycia szczególnie dużej siły.

20.  Chińczycy wynaleźli kompas i jako pierwsi poznali właściwości igły magnetycznej. Używano jej pod postacią namagnesowanej łyżki już od I wieku n.e. Pod koniec III w. owa łyżka zaczęła przybierać postać magnetycznej igły.

21.   Papier toaletowy wynaleziono w Chinach w  1300 roku. Na luksus ten mógł pozwolić sobie jedynie cesarz. Dziś rzadko można go spotkać w toaletach publicznych.

 

2 Odpowidzi na Chińskie wynalazki

  1. I read this post fully concerning the difference
    of most up-to-date and preceding technologies, it’s remarkable article.

  2. Anonim pisze:

    Bardzo przydatne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.