Chińskie zwyczaje, dobre maniery i przesądy

1.      Przed wejściem do chińskiego domu należy zdjąć buty, to samo dotyczy świątyń.

2.      Zawsze należy przychodzić na umówioną godzinę. W Chinach spóźnienie się uważane jest jako zachowanie obraźliwe.

3.      Najpierw należy witać się z najstarszą osobą w rodzinie, jest to oznaką szacunku.

4.      Będąc na proszonym posiłku należy jeść i pić wszystko, co oferuje gospodarz. Odmowa jest niegrzeczna.

5.      Gospodarz siada przy stole twarzą do drzwi, a goście – po jego bokach. Jeśli zostaliśmy zaproszeni, gospodarz może nam zaproponować honorowe miejsce. W takim przypadku należy grzecznie odmówić.

6.      Jeśli masz okazję jeść w towarzystwie Chińczyków, pamiętaj, że pierwszy zaczyna jeść gospodarz.

7.      Korzystając w czasie jedzenia z pałeczek należy pamiętać, by nie bawić się nimi i nie wbijać na sztorc w potrawę (zwłaszcza w miskę ryżu), to podobno przynosi nieszczęście – Chińczykom kojarzy się z kadzidłami palonymi na pogrzebie.

8.      Dobre wychowanie przy stole mówi, że zawsze należy spróbować każdej potrawy.

9.      Samodzielne picie jest bardzo niegrzeczne. Zawsze podnosimy kieliszek w stronę przynajmniej jednej osoby.

10.  Jedząc pałeczkami, należy je, co jakiś czas odkładać. Nigdy nie wolno ich trzymać
w ręce, gdy zaczynamy mówić lub gdy sięgamy po inne danie.

11.  Do grzeczności należy pozostawienie na koniec posiłku odrobiny jedzenia w misce. Jeśli miski pozostaną puste, będzie to oznaczało, że goście się nie najedli do syta, co stanowi afront dla Chińczyka. Aby nie stracić twarzy, zapraszająca osoba od razu zamówi siedem kolejnych dań.

12.  Podczas uczty należy zjeść cały ryż, bo pozostawienie go przynosi nieszczęście.

13.  Podczas jedzenia Chińczycy siorbią i bekają, dając w ten sposób do zrozumienia, że potrawa im smakuje.

14.Po zakończonym posiłku, pałeczki należy ułożyć obok talerza na specjalnej podpórce. Nie należy pozostawiać ich ułożonych równolegle na talerzu lub miseczce, bowiem Chińczycy uważają, że to może przynieść nieszczęście.

15.  Nie powinno się dziękować kelnerom, gdy stawiają coś na stole. Wystarczy jak
w czasie nalewania herbaty delikatnie stukniemy dwoma palcami o stół.

16.  Sygnałem do zakończenia posiłku jest podanie owoców.

17.  W Chinach zasadą stało się wolne spożywanie pokarmów. Przerwa obiadowa
w szkołach oraz państwowych urzędach i firmach trwa zazwyczaj 2 godziny.

18.  Chcąc zbudować długotrwałe relacje z Chińczykiem, nie można zapomnieć o prezencie. Ten najlepiej opakować w kolor złoty, srebrny, różowy lub czerwony.

19.  Prezenty w Chinach wręcza się pod koniec pierwszego spotkania, jeśli wiesz, że kolejne na pewno nastąpią. Nie czekamy na ostatnie, jak to jest w naszej tradycji.

20.  Obdarowywany Chińczyk zawsze najpierw odmawia przyjęcia prezentu, dopiero po naszym naleganiu przyjmuje go. Działa to też odwrotnie – nigdy nie można od razu przyjąć prezentu.

21.  Prezent podajemy i odbieramy dwoma rękami – to wyraz szacunku. Nigdy też nie można odpakować prezentu w otoczeniu osoby obdarowującej.

22.  Kiedy wręczany przez nas prezent składa się z kilku przedmiotów, trzeba zwrócić uwagę, by nie było ich cztery. Słowo „cztery” wymawia się, bowiem w języku chińskim podobnie jak „śmierć”.

23.  Osobie, która wkrótce będzie miała dziecko, daję się w prezencie podobne do liczi owoce longan oraz nasiona lotosu. Krzyżówka nazw tych dwóch owoców brzmi identycznie jak „wspaniały i drogocenny syn”. To znaczy, że życzy komuś, aby dziecko było płci męskiej.

24.  Prezenty, dawane z jakiegokolwiek powodu nie mogą być zapakowane w biały lub czarny papier –  kolory te  kojarzone są ze śmiercią i żałobą.

25.  Dobrym prezentem dla młodej pary jest zestaw filiżanek, bądź miseczek na ryż, symbolizują one dobrobyt.

26.  Nie wolno dawać w prezencie urodzinowym naściennego zegara, ponieważ symbolizuje on zbliżającą się śmierć. Zegar, to po chińsku zhong – brzmi to podobnie do słów song zhong, czyli ‚życzenie końca.’

27.  „Drobne prezenty” przy załatwianiu spraw to nie łapówkarstw, a codzienność, normalna rzecz w Chinach.

28.  Nie należy pisać czerwonym kolorem, kolor ten jest zastrzeżony dla korespondencji zawierającej skargi.

29.  Nigdy nie należy pokazywać podeszwy buta.

30.  Polityka i religia to tematy, których nie należy poruszać w czasie rozmowy.

31.  Nie wolno dotykać niczyjej głowy, dla Chińczyków stanowi świętą część ciała.

32.  Najważniejszym świętem w Chinach jest Chiński Nowy Rok lub Nowy Rok Księżycowy. Chińczycy wierzą, że każdy człowiek staje się o rok starszy po Nowym Roku, a więc ten dzień jest dla każdego „urodzinami”.

33.  Nowy Rok w Chinach świętuje się niezwykle hałaśliwie. Każdy Nowy Rok ma swoje zwierzę – patrona. Zwierząt jest 12. Są to między innymi szczur, pies, świnia, smok i tygrys.

34.  Obchody Nowego Roku, mogą trwać nawet dwa tygodnie. Pełno jest wtedy na ulicach kolorowych parad i słynnych chińskich lwów. Ich taniec ma odstraszać wszelkie smutki i nieszczęścia. 

35.  Chińskim odpowiednikiem Święta Zmarłych jest obchodzone w grudniu Święto Zamiatania Grobów, podczas, którego pali się papierowe pieniądze.

36.  Powitalne wyciągnięcie ręki jest często spotykane w Chinach, jednak powinno się zaczekać na inicjatywę ze strony Chińczyka. Niejednokrotnie przywitanie to tylko skłonienie głowy i/lub lekki pokłon. Europejskie patrzenie w oczy podczas przywitania może wprowadzić Chińczyka w zakłopotanie, więc warto spuścić wzrok.

37.  W naszej kulturze uśmiechamy się, aby wyrazić szczęście. W Chinach bywa odwrotnie. Nikogo znającego zwyczaje chińskie nie zdziwi chiński sprzedawca
z uśmiechem od ucha do ucha w momencie, gdy ktoś robi mu awanturę.

38.  Prawie każdy Chińczyk charczy i pluje na ulicy.

39.  Powszechną praktyką jest targowanie się na ulicznych straganach. Zakup towaru bez wstępnych negocjacji jest uważany wręcz za oznakę braku dobrego wychowania (nie mówiąc o tym, że i naiwności). Zaczynając negocjacje, można zaproponować cenę niższą o jedną trzecią lub nawet o połowę od ceny oryginalnej.

40.  W czasie urodzinowego przyjęcia nie podaje się dań zawierających tofu.

41.  Nie wolno małżonkom, chłopakowi i dziewczynie, przecinać na pół gruszki, ponieważ jest to symbol rozstania – nie dotyczy innych owoców.

42.  Rozbicie lustra przynosi nieszczęście, rozbicie miseczki na ryż utratę pracy – po chińsku diu fan wan (dosłownie, strata źródła pożywienia).

43.  W czasie przyjęcia urodzinowego solenizant powinien zjeść trochę makaronu – długie nitki przedstawiają długie życie.

44.  Negocjacje handlowe zmieniają swoje oblicze, gdy zaprosisz swojego rozmówcę na kolację, przy butelce dobrego alkoholu.

 

 

 

7 Odpowidzi na Chińskie zwyczaje, dobre maniery i przesądy

 1. ChinaToshiko pisze:

  Naprawdę? 38 To chyba przesąd. Nie raz oglądałam Chińskie Filmy, tam zwyczajem było zachować się z kulturą na ulicy i na/w jakich kolwiek miejscach publicznych. Niektóre z tych zwyczaj/manier wydają się nieco dziwne. Niektóre są naprawdę interesujące, i wcześniej mi nieznane. Hmm.. Zgadzam się, maniera nr. 30 powinna obowiązywać też w Polsce. Pozdro, Toshiko

 2. Mamutek pisze:

  Niestety pkt. 38 to prawda 😉 A co do pkt.30 zgadzam się, że mógłby obowiązywać w Polsce 🙂 . Serdecznie pozdrawiam.

 3. ltz pisze:

  zauważyłem właśnie że punkt 30 obowiązuje w Polsce podczas rozmów…widać nie wszędzie

 4. Liu pisze:

  Punkt 33 – nie Lew jest Opiekunem Roku a Tygrys.
  Pkt:38 to prawda,i nie jest przesąd, tylko aby oczyścić drogi oddechowe, Chiny to zadymiony i pełen smogu Kraj.
  Pozdrawiam.

 5. Mamutek pisze:

  Zgadza się – powinno być Tygrys. Dziękuję za uważne czytanie. Pozdrawiam 🙂

 6. ErykMruk pisze:

  15. Czy aby na pewno w całych Chinach wypada pukać palcami o stół w czasie nalewania herbaty? Czytałem kiedyś, że jedynie na południu jest to uznawane za kulturalny obyczaj.

 7. Mamutek pisze:

  Być może ma Pan rację. Nie precyzowałam jakich części Chin dotyczą poszczególne zwyczaje. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.