Jadąc do Chin warto wiedzieć

Szczepienia

Udając się do Chin nie ma obowiązkowych szczepień. Do zalecanych należą szczepienia przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, błonicy, tężcowi i polio. 

Ja nie szczepiłam się, ale wystrzegałam się jedzenia lodów, owoców krojonych na ulicy czy innych produktów spożywczych robionych na ulicy i tam sprzedawanych.  Piłam codzienne coca-colę, a na wieczór maleńki kieliszek alkoholu z coca – colą. Nie miałam żadnych problemów z przewodem pokarmowym. Nie wiem jak radzili sobie pozostali uczestnicy wycieczki, ale nie jest mi wiadome, żeby ktoś miał jakieś problemy. Przypuszczam, że jadąc z biurem podróży jemy i mieszkamy w bezpiecznych miejscach. Bardziej niebezpieczne mogą okazać się wyjazdy indywidualne, w miejsca mniej uczęszczane przez turystów. Oczywiście zawsze trzeba pamiętać o piciu wyłącznie napojów butelkowanych czy w puszkach. Istotne jest też mycie zębów w wodzie z butelki, a nie w kranówce. W hotelowych łazienkach znajdziemy butelkowaną wodę  do celów higienicznych.

Wymiana waluty

Najłatwiej wymienić USD lub EURO na YUANY, na lotnisku lub w  hotelu. Kurs walut jest wszędzie mniej więcej taki sam. W czerwcu 2012 r. 1 USD – 6,3083 Y. Można też wymienić walutę w Oddziale Banku Chińskiego, ale jest to dość kłopotliwe, ponieważ trzeba wypełnić specjalny druk. Rubryki opisane są po chińsku i angielsku i nie do końca wiadomo, co należy wpisywać. Oczywiście trzeba też odstać w kolejce razem z Chińczykami załatwiającymi swoje sprawy, co zajmuje trochę czasu. Jak to w banku.

Średnie temperatury powietrza w stopniach Celsjusza:

MIESIĄC

PEKIN

SZANGHAJ

STYCZEŃ

-3,3

4,4

LUTY

-0,5

5,5

MARZEC

6

9

KWIECIEŃ

13,8

15

MAJ

20

19,6

CZERWIEC

24,5

23,5

LIPIEC

25,8

28

SIERPIEŃ

24,7

27,5

WRZESIEŃ

20,3

23,6

PAŹDZIERNIK

14

18,7

LISTOPAD

5

12,7

GRUDZIEŃ

-1,3

6,6

 

Trzeba być jednak przygotowanym na to, że wartości temperatury mogą odbiegać od tych przedstawionych na stronach meteorologicznych. Podczas mojego pobytu w okresie 04.06.2012 r. – 20.06.2012 r. w Pekinie temperatura powietrza przekraczająca 35oC, a w Szanghaju 28oC – przy dużej wilgotności – była czynnikiem powodującym szybko narastające zmęczenie.

Hotel

We wszystkich hotelach były ręczniki, jednorazowe kapcie, szczoteczki i pasty do zębów, grzebienie, czepki kąpielowe, myjki, szampony, żele do kąpieli, suszarki do włosów, woda butelkowana do mycia zębów. W każdym pokoju stał czajnik elektryczny, codziennie uzupełniano herbatę, kawę, cukier, śmietankę. W niektórych hotelach były odżywki do włosów i balsamy do ciała.

Ważna informacja – w żadnym hotelu nie było problemu z podłączeniem ładowarek do gniazdek elektrycznych,  przejściówki nie były potrzebne.

Inne

Warto pomyśleć o zabraniu odpowiedniej ilości baterii do aparatu fotograficznego. Kupienie ich na miejscu jest oczywiście możliwe, ale zdarza się, że z takiej baterii pożytek jest niewielki, gdyż szybko się wyczerpuje.

Zakupy

Robiąc zakupy należy się targować. Ceny podane w sklepach i na straganach są bardzo zawyżone. Należy zaproponować dużo niższą cenę, z której jednak musimy trochę zejść, aby dać satysfakcję sprzedawcy.  Żeby transakcja doszła do skutku obie strony muszą być zadowolone. Chińczycy bardzo lubią się targować i nawet jak chwilami okazują swoje zdenerwowanie, to na koniec i tak  uśmiechają się i ogólnie są sympatyczni.

W czasie zakupów bardzo przydatny jest kalkulator, na którym można pokazać wysokość ceny, a także znajomość paru podstawowych zwrotów po angielsku wtedy bariera językowa znika.

Chcąc przeliczyć cenę towaru na złotówki, należy cenę w yuanach podzielić na pół. Otrzymamy mniej więcej – w zależności od zmiany kursu – cenę w złotówkach.

Toalety

W Chinach większość publicznych  toalet to po prostu dziury. Wybierając się do Chin trzeba zabrać własny papier toaletowy, bo tam go nie uświadczysz. Toalety są brudne (nawet na eleganckich dworcach kolejowych), śmierdzące, często brak w nich mydła, a nawet zdarza się, że z poniszczonych kranów nie leci woda. Bardzo przydatnym jest żel antybakteryjny do rąk.  Z tego, co pamiętam to wszędzie toalety były bezpłatne.

Bagażowi

Korzystając na dworcu kolejowym z usług bagażowych, należy mieć świadomość, że uzgodniona cena nie dotyczy całego bagażu, tylko jednej sztuki. Do zapłacenia będzie uzgodniona cena pomnożona przez ilość bagażu.  

Ruch uliczny

Na ulicach panuje chaos.  Zdarza się, że pojazdy jadą pod prąd. Kierowcy niechętnie przepuszczają pieszych. Trzeba mieć trochę wprawy, aby przemieszczać się pomiędzy trąbiącymi samochodami. Chińczycy  nawet z małymi dziećmi robią to bardzo sprawnie.

4 Odpowidzi na Jadąc do Chin warto wiedzieć

 1. I am extremely impressed with your writing skills and also with the
  layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Anyway keep up the nice quality writing, it’s rare to see a great blog like this one nowadays.

  Look at my web site :: tiffany jewellery australia

 2. KORAB pisze:

  Bardzo cenne informacje.Pierwszy raz jadę do Chin i to wszystko co napisałaś (przynajmniej dla mnie)jest bezcenne,pomoże mi właściwie przygotować się do wyjazdu,spakować niezbędne rzeczy.
  Pozdrawiam

 3. Mamutek pisze:

  Przed wyjazdem do Chin bezskutecznie poszukiwałam tego typu informacji. Cieszę się, że pomogą Ci w przygotowaniach do podróży. Życzę udanego wyjazdu. Powodzenia, pozdrawiam. 🙂

 4. Kresy pisze:

  Z pewnością informacje tego typu będą dla mnie przydatne. Dzięki wielkie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.